• Главная
  • Новости
  • Блог
  • Статьи
  • Фото
  • Статьи бывшего милиционера » Разное » Кредит на купівлю житла і право на податковий кредит
    Кредит на купівлю житла і право на податковий кредит

    Уже сьогодні багато які банки України кредитують громадян України на купівлю житла. Строки за різними кредитними договорами різні — від 5 до 15 років. 1 звичайно, виникає запитання: чи можна назвати іпотечними кредити, які громадяни оформляють сьогодні або вже оформили в банках на купівлю житла? Припустимо, громадянин оформив кредит у 2003 році на купівлю будинку строком на 10 років. Цей будинок визначено ним як основне місце його проживання. З 1 січня 2005 року, тобто здати набрання чинності статтею 10 Закону № 889, “залишок” строку погашення кредиту становитиме понад 8 років. Чи можна буде сплачені за цим кредитом проценти (або їх частину залежно від площі будинку) з 2005 року включати до податкового кредиту такого громадянина?

     

    Відповісти сьогодні на це запитання стисло не уявляється можливим. Будь-яка відповідь потребує аргументування.

     

    Звернемося ще раз до визначення іпотечного житлового кредиту, наведеного в Законі № 889. Без сумніву, саме це визначення є для платників податків тією відправною точкою, яка буде основою нашої позиції.

     

    Дуже важливим у цьому визначенні є останнє речення: “Правила надання та погашення іпотечного житлового кредиту визначаються Національним банком України”. Отже, ці правила — особливі.

     

    Вважаю, що відповідні норми цього документа НБУ обов’язково має бути узгоджено з іншими нормативними актами, і перш за все із Законом про іпотеку, а договір іпотечного житлового кредитування оформлятиметься як єдиний документ (тобто не так, як тепер — кредитний договір плюс договір застави).

     

    Звернемося до Закону „Про іпотеку”; у статті 18 “Іпотечний договір” якого хоча й не міститься визначення іпотечного житлового кредиту (його визначення дано в Законі № 889), зате визначено чіткі та конкретні вимоги до іпотечного договору, обов’язковість виконання яких не викликає сумнівів.

     

    По-перше, “іпотечний договір укладається... у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню”.

     

    По-друге, серед умов, які обов’язково повинен містити іпотечний договір, зазначено таке:

     

    “4) посилання на випуск заставної або її відсутність”.

     

    Насмілимося стверджувати", що на сьогодні всі кредитні договори на придбання чи будівництво житла банки оформляють без нотаріального посвідчення. Звичайно, нотаріально засвідчується договір застави житла, що придбавалося. Цей договір застави є невід’ємною частиною кредитного договору. І все-таки не можна говорити, що нотаріальне посвідчення невід’ємної частини договору — це те ж саме, що нотаріальне посвідчення всього договору в цілому.

     

    Крім того, укладений до 2004 року кредитний договір на придбання житла напевно не містить посилання на випуск заставноїчи її відсутність.

     

    Цілком доречно стисло зазначити, що таке застава.

     

    Таким чином, автор вважає, що кредитні договори, що укладалися громадянами на придбання житла до 2004 року, навіть якщо вони і за строками, і за цільовим призначенням, і за наявністю застави відповідають визначенню іпотечного житлового кредиту, наведеному в Законі № 889, усе-таки фактично не є іпотечними.

     

    Який же результат маємо із попереднього аналізу, і, найголовніше, які ж висновки із цього випливають?

     

    Громадяни, які оформили кредити на придбання житла ще до набрання чинності Законом № 889 чи оформляють їх сьогодні, до набрання чинності ст. 10 Закону № 889, можуть у майбутньому набути права на податковий кредит щодо суми сплачених процентів (або їх частини) за цими кредитами, але для цього слід ужити певних заходів.

     

    Громадяни можуть набути права на податковий кредит щодо суми процентів, сплачених банку

     

    Очевидно, для цього доведеться зробити таке.

     

    У першу чергу — переоформити кредитний договір і договір застави (якщо їх було оформлено різними договорами) в єдиний договір іпотечного житлового кредитування. Таке право у громадян є. Звернувшись до банку, на залишок заборгованості за кредитом можна переоформити договір так, щоб ті особливі умови, про які йшлося в цій статті, виконувалися. Практично ж буде необхідно:

     

    1)            додатково внести до договору необхідні формулювання стосовно застави (цієї умови потрібно дотриматись, навіть якщо кредитний договір і договір застави було оформлено одним документом);

     

    2)            нотаріально посвідчити договір;

     

    3)            дотримати процедури реєстрації іпотеки. Цю необхідну умову регламентовано ст. 4 Закону „Про іпотеку”, а саме:

     

    Як видно із Закону „Про іпотеку”, в дотриманні цієї процедури насамперед буде зацікавлений банк-іпотекодержатель. Однак і громадянин-іпотекодавець теж зацікавлений у виконанні цієї процедури, оскільки вона допоможе громадянину “трансформувати” звичайний кредитний договір на придбання житла в договір іпотечного житлового кредитування. А це, у свою чергу, дозволяє йому скористатися правом на податковий кредит.

    Понравился материал? Расскажи друзьям: 
    22.07.2018 в 03:21
    0
    551
    Shmarko
    Разное
    Комментарии (0)
    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]
    Необычный взгляд на новости
    Контакты редакции
  • marasmus(собака)rambler.ru
  • Хостинг: | Дизайн: Студия AlexandrS
    Наверх